Zespół definiowany przez, zwykle zwarte łąki ramienicowe, z dominującym udziałem ramienicy pospolitej (Chara vulgaris); często jednogatunkowe. W składzie gatunkowym może zaznaczać się lokalnie udział gatunków z klasy Cl. Potametea np. rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus) i rzęsa drobna (Lemna minor)[535.3], również glonów nitkowatych (gałęzatka (Cladophora), woszeria Vaucheria) i mszaków[229], rzadko ramienica kosmata (Chara hispida).
Rozwijają się w wodach żyznych, bogatych w wapń, sód, potas, żelazo, z wysokim przewodnictwem elektrolitycznym. Zbiorowisko związane z wodami o wysokiej koncentracji chlorków, w tym również z zanieczyszczonymi. Rozwija się na głębokości od kilku centymetrów do około 1 m. Porasta podłoża organiczne, torfowe, rzadziej piaszczyste.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Charetum vulgaris
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Charetum vulgaris

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Charetum vulgaris
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Charion vulgaris (krótkotrwałe zbiorowiska ramienic)


gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Charetalia hispidae (zb. ramienicowe wód żyźniejszych z wapniem)



gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Charetea (łąki ramienicowe) ⇒ + Ch. niższych syntaksonów[14]






