atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Charetum vulgarisCorillion 1957[229] [🔉 cha·re·tum wul·ga·ris]

zespół ramienicy pospolitej
Charetum vulgarisZutshi 1975[[551]] · Charo-Tolypelletum glomerataeCorillion 1957 p.p.(2)[[551]] · Thero-Charetum vulgarisKrause 1969[[551]]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
Zespół definiowany przez, zwykle zwarte łąki ramienicowe, z dominującym udziałem ramienicy pospolitej (Chara vulgaris); często jednogatunkowe. W składzie gatunkowym może zaznaczać się lokalnie udział gatunków z klasy Cl.Potametea np. rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus) i rzęsa drobna (Lemna minor)[535.3], również glonów nitkowatych (gałęzatka (Cladophora), woszeria Vaucheria) i mszaków[229], rzadko ramienica kosmata (Chara hispida).

space

Rozwijają się w wodach żyznych, bogatych w wapń, sód, potas, żelazo, z wysokim przewodnictwem elektrolitycznym. Zbiorowisko związane z wodami o wysokiej koncentracji chlorków, w tym również z zanieczyszczonymi. Rozwija się na głębokości od kilku centymetrów do około 1 m. Porasta podłoża organiczne, torfowe, rzadziej piaszczyste.

space

Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Charetum vulgaris

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass.Charetum vulgaris

🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Charetum vulgaris

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji