często uprawiana roślina przemysłowa; czasem dziczejąca

Grupa użytkowa: rośliny trujące · w uprawie polowej

rzadko uprawiany i przejściowo dziczejący

Nicotiana alata · tytoń oskrzydlony

tytoń skrzydlaty, (potocznie: tytoń narcyzowy, tytoń ozdobny)
takson uprawiany [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Nicotiana alata (tytoń oskrzydlony)
Roślina jednoroczna pochodząca z Brazylii; u nas uprawiany z rozsady kwiat letni. Rośliny okazałe, 80-150 cm wysokości, w górze silnie rozgałęzione.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub w grupach (soliter) · na obwódki · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 40-150 cm · kwitnienie: 7-9

Nicotiana ×sanderae · tytoń Sandera

Nicotiana alata × fortegiana
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Odmiany ozdobne powstałe z krzyżowania ozdobnego tytoniu oskrzydlonego (Nicotiana alata) z Nicotiana forgetiana, mające na celu uzyskanie niższych roślin o kwiatach otwartych w ciągu dnia.

Kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady. Rośliny w zależności od odmiany karłowe (ok. 30 cm) lub wyższe do 80(90) cm wysokości.

Walorem ozdobnym są licznokwiatowe kwiatostany z długimi, trąbkowatymi kwiatami i długie kwitnienie, od lipca do końca sezonu wegetacji. Kwiaty w zależności od odmiany białe, różowe w różnych odcieniach do czerwonych i fioletowych w różnych odcieniach. W przeciwieństwie do rodzica tego mieszańca (tj. do tytoniu oskrzydlonego (Nicotiana alata)) kwiaty są otwarte także w ciągu dnia. Niestety nie mają jego zapachu, są bezwonne.

Nadaje się na rabaty, z racji mniejszych rozmiarów można uprawiać w pojemnikach i stosować na obwódki.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 30-90 cm · kwitnienie: 7-9

Nicotiana sylvestris

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
artykuł w ‘ogrodowej’ części atlasu
kolor kwiatów
Okazała roślina jednoroczna, do 150 cm wysokości o bardzo długich i szerokich liściach, tak jak u uprawnego tytoń szlachetny (Nicotiana tabacum).

Walorem ozdobnym jest okazały kwiatostan górujący nad rośliną, z licznymi długimi zwisającymi białymi kwiatami. Kwiaty przyjemny zapach i są otwarte także w pochmurne dni.

Z racji imponujących rozmiarów do użycia w tle rabaty lub w grupie w charakterze solitera. Ciekawostka dla amatorów. Nasiona nie są oferowane przez większych polskich dostawców.

Okazała roślina jednoroczna uprawiana z rozsady. Do 150 cm wysokości o dużych liściach i interesujących zielonożółtych trąbkowatych kwiatach. Ciekawostka dla amatorów. Nasiona nie są oferowane przez większych polskich dostawców.