atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Brassicales » Fam.Brassicaceae » Raphanus » Raphanus sativus »

Raphanus sativus L. var. caudatus (L.) L.H.Bailey [🔉 * sa·t·wus]

rzodkiew czubata
Raphanus caudatus L. [🔉 ra·fa·nus *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
Pochodzi z Chin, a uprawiana jest w całej południowo-wschodniej Azji oraz w strefie tropikalnej, rzadziej w rejonach o umiarkowanym klimacie.
Jeszcze jedna odmiana użytkowa gatunku w którym mamy między innymi rzodkiewkę i rzodkiew. U tej odmiany częścią użytkową są szczególnie duże niedojrzałe owoce (łuszczyny). W smaku przypominają rzodkiewkę.

Użytkuje się ją latem, w okresie długiego dnia, kiedy nie można uprawiać większości korzeniowych odmian rzodkiewki.

W uprawie prosta. Nasiona należy wysiać w maju do gruntu. Kiełkują zwykle łatwo i w dużym procencie. Roślina daje w Polskich ogrodach dość duży plon. Systematyczne obrywanie młodych owoców wydłuża okres zbioru i tym samym zwiększa plon. Rośliny lubią słoneczne stanowiska. Wymagają przeciętnej wilgotności gleby, która nie powinna przesychać bo powoduje to wczesne twardnienie łuszczyn.Jeszcze jedna odmiana użytkowa gatunku w którym mamy między innymi rzodkiewkę i rzodkiew. U tej odmiany częścią użytkową są szczególnie duże niedojrzałe owoce (łuszczyny). W smaku przypominają rzodkiewkę.

space

W uprawie prosta. Nasiona należy wysiać w maju do gruntu. Kiełkują zwykle łatwo i w dużym procencie. Roślina daje w Polskich ogrodach dość duży plon. Systematyczne obrywanie młodych owoców wydłuża okres zbioru i tym samym zwiększa plon. Rośliny lubią słoneczne stanowiska. Wymagają przeciętnej wilgotności gleby, która nie powinna przesychać bo powoduje to wczesne twardnienie łuszczyn.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.24.wmsz - Raphanus sativus var. caudatus (rzodkiew czubata)
24
leg. Wojciech Maksymilian Szymański #5

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Raphanus sativus var. caudatus [🔉 * sa·t·wus]Raphanus caudatus L. [🔉 ra·fa·nus *](pl) rzodkiew czubata
satvus, -a, -um (lat., adj.)
uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać