atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl. Asteridae » euasterids » lamiids » Ord. Lamiales » Fam. Paulowniaceae »

Paulownia [🔉 pa͡u·low·ni·a]

paulownia
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

oxytree, "drzewo tlenowe"

Oxytree ("drzewo tlenowe"), to szeroko rozreklamowana w latach 10-tych XXI w. mieszańcowa odmiana uprawna paulowni (paulownia Fortune'a (Paulownia fortunei) × paulownia cesarska (Paulownia tomentosa)), mnożona wegetatywnie. Cechuje się szybkim wzrostem (przynajmniej w cieplejszym klimacie i przy dostatku wody), po ścięciu łatwo tworzy odrośla. Reklamowana jako roślina na plantacje biomasy do spalania i jako drzewo "ekologiczne" (cokolwiek to w marketingu znaczy).

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Paulownia (paulownia)
🌱
Drzewa strefy subtropikalnej i tropikalnej w Azji Wschodniej (Chiny, północ Półwyspu Indochińskiego). Dwa pierwsze gatunki spotykane są w kolekcjach polskich ogrodów botanicznych, ostatnio także dość modne w prywatnych rękach, jednak mało dekoracyjne, z uwagi na proporcje wielkich liści i grubych pędów, w stosunku do korony; dopiero starsze, rozrośnięte egzemplarze dość efektowne.
🌳 drzewa liściaste • liście sezonowe

wymagania i uprawa

🌸
Mrozoodporność ±ograniczona. Zwłaszcza młode pędy przemarzają; łatwo tworzone odrośla z pąków śpiących (także odrośla korzeniowe). Odrośla bardzo silne, początkowo efektowne, jednak wprowadzają chaos w nasadzeniach.

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1)