atlas-roslin.pl
kwiaty pokojowe doniczkowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Asteraceae »

Gynura aurantiaca (Blume) DC.

ginura pomarańczowa
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Gynura aurantiaca (ginura pomarańczowa)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Bylina ze strefy tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej (wyspy Sumatra i Jawa). U nas pokojowa roślina doniczkowa atrakcyjna z uwagi na zielono-purpurowe liście. Spód liści i z góry, wzdłuż krawędzi i nerwów, jest pokryty intensywnie amarantowopurpurowymi włoskami, poza tym górą liście zielone. Bylina ze strefy tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej (wyspy Sumatra i Jawa). U nas pokojowa roślina doniczkowa atrakcyjna z uwagi na zielono-purpurowe liście. Spód liści i z góry, wzdłuż krawędzi i nerwów, jest pokryty intensywnie amarantowopurpurowymi włoskami, poza tym górą liście zielone.
pokojowa/szklarniowa
🌿 ozdobne liście
wysokość: 20 – 30 cm

wymagania i uprawa

🌸
Uprawa w pomieszczeniach, w miejscu dobrze oświetlonym, sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści.

Dla utrzymania atrakcyjności konieczne są zabiegi sprzyjające tworzeniu młodych przyrostów. Stosuje się przycinanie i co 2-3 lata odnawianie roślin z sadzonek pędowych; te łatwo ukorzeniają się. Do obsadzenia doniczki o średnicy 10-12 cm wykorzystuje się 3-4 sadzonki.

Nie należy dopuszczać do kwitnienie; kwiaty to typowe dla rodziny astrowatych koszyczki, mało atrakcyjne, pachnące, pomarańczowe.Uprawa w pomieszczeniach, w miejscu dobrze oświetlonym, sprzyja intensywnemu wybarwieniu liści.

space

Nie należy dopuszczać do kwitnienie; kwiaty to typowe dla rodziny astrowatych koszyczki, mało atrakcyjne, pachnące, pomarańczowe.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie: