atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales »

Fam. Acanthaceae [🔉 a·kan·ta·ce·e]

akantowate
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Rodzina bez przedstawicieli we florze Polski. Kilka gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne — byliny ogrodowe, kwiaty letnie lub kwiaty pokojowe.Rodzina bez przedstawicieli we florze Polski. Kilka gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne — byliny ogrodowe, kwiaty letnie lub kwiaty pokojowe.
tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata)
Thunbergia alata
Wieloletnie pnącze z tropikalnych rejonów Afryki. U nas uprawiane z rozsady ozdobne pnącze jednoroczne. Osiąga wysokość 150 cm.

Walorem ozdobnym są oryginalne i bardzo efektowne kwiaty, 3-5 cm średnicy, typowo intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą, u odmian także żółte lub czerwone. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Do uprawy w gruncie, przy podporach wokół których owijają się pędy. Szczególnie dobra do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można nie dawać podpory wtedy pędy będą się zwieszać z brzegu pojemnika a na płaskim terenie tworzyć okrywę.Wieloletnie pnącze z tropikalnych rejonów Afryki. U nas uprawiane z rozsady ozdobne pnącze jednoroczne. Osiąga wysokość 150 cm.

space

Do uprawy w gruncie, przy podporach wokół których owijają się pędy. Szczególnie dobra do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można nie dawać podpory wtedy pędy będą się zwieszać z brzegu pojemnika a na płaskim terenie tworzyć okrywę.