atlas-roslin.pl

Aristolochia

kokornak

Aristolochia clematitis · kokornak powojnikowy

takson o niepewnym statusie we florze polskiej; być może antropofit [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis)
wystepowanie
o mapie występowania
Aristolochia clematitis (kokornak powojnikowy)
Bylina z południa Europy i Azji Mniejszej; u nas zdziczała i zadomowiona w zaroślach. Pędy wzniesione do 150 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu.

Aristolochia macrophylla · kokornak wielkolistny

Aristolochia durior · Aristolochia sipho
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla)
Aristolochia macrophylla (kokornak wielkolistny)
Aristolochia macrophylla (kokornak wielkolistny)
Krzewiaste pnącze o silnych wijących się pędach. Pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej; u nas uprawiany jako pnącze ozdobne, zdatne do miejsc cienistych. W uprawie rośnie szybko osiąga do 10 m wysokości (zwykle jednak niższe, do 5 – 6 m). Ozdobne są duże (do 30 cm długości), sercowate liście ciemnozielonej barwy. Kwitnie w maju/czerwcu; kwiaty osobliwe, fajkowate, żółtozielone z fioletowobrązowym.

space

Aristolochia manchuriensis · kokornak mandżurski

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Leśne krzewiaste pnącze o wijących się pędach, pochodzi ze Dalekiego Wschodu. U nas rzadko uprawiane silnie rosnące pnącze ozdobne w uprawie tego samego charakteru co kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) (przeczytaj charakterystykę i wymagania), o równie dużych ale bardziej wydłużonych liściach.

Aristolochia tomentosa · kokornak owłosiony

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Leśne krzewiaste pnącze o wijących się pędach, pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej. U nas rzadko uprawiane pnącze ozdobne o wymaganiach takich jak kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) (zobacz tam charakterystykę i sposób uprawy) ale o mniejszych liściach (do kilkunastu cm długości) i szczeciniasto owłosionych ogonkach liściowych; zdecydowanie mniej atrakcyjne do kokornaku wielkolistnego.