atlas-roslin.pl

(klasa) Cl.Ruppietea maritimaeJ.Tx. 1960[14] [🔉 rup·pi·e·te·a ma·ri·ti·mē]

zbiorowiska wód zasolonych
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
• Klasa obecna w systemie /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/. W systemie /Ratyńska et al. (2010) [229]/ jej jedyny związek All.Ruppion maritimae, jedynego rzędu Ruppietalia maritimae, jest umieszczony w klasie Cl.Zosteretea marinae w jej jedynym rzędzie O.Zosteretalia marinae. [MS (2024-2-15)]
• W /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ są tu umieszczone dwa zespoły, ujęte w /Ratyńska et al. (2010) [229]/ w związku zespołów łąk ramienicowych wód słonawych i słonych All.Charion canescentis w klasie Cl.Charetea. [MS (2024-2-15)]
Zbiorowiska o małym zwarciu, o charakterze pionierskim, na piaszczystym lub żwirowym dnie wód słonawych i słonych, zbudowane z nielicznych roślin naczyniowych i glonów, głównie zielenic.
Syntakson może być podany w systemie /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje na jakiej podstawie zostały podane takie elementy jak nazwa główna, synonimy syntaksonu, gatunki diagnostyczne; 🟡[229]; 🔵[14]; 🟢oba źródła; 🟣(+)inne źródła. Przypadki bardziej złożone są opisane tekstem.

charakterystyczna kombinacja gatunków klasy (ChSC Cl.) Cl.Ruppietea maritimae

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji