/Ratyńska et al. (2010) [229]/: Zwarte płaty z krynicznikiem obskubanym (Nitella syncarpa). Udział innych roślin w płatach tego zespołu jest mały, większą stałość lokalnie osiągają np. ramienica delikatna (Chara virgata), ramienica kolczasta (Chara intermedia) i niekiedy mszaki (formy zanurzone). Optymalnie rozwija się późnym latem i jesienią, co jest związane z biologią gatunku charakterystycznego i jego wysokimi wymaganiami termicznymi. Zbiorowisko o charakterze efemerycznym.
Występuje w rozproszeniu w całym kraju, dokumentowane głównie z Wielkopolski, Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Ziemi Lubuskiej, Śląska, Małopolski i Pojezierza Południowo-Pomorskiego. Gatunek dominujący zespołu znany tylko z Europy, szczególnie z centralnej i południowej części.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Nitelletum syncarpae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Nitelletum syncarpae
gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Nitelletum syncarpae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Nitellion syncarpo-tenuissimae (efemeryczne łąki ramienicowych z krynicznikiem)
gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Nitelletalia flexilis (zb. ramienicowe wód słabo zmineralizowanych)





gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Charetea (łąki ramienicowe) ⇒ + Ch. niższych syntaksonów[14]






