dlaczego nie ma jednej recepty
kiełkujące epigeicznie (nadziemnie) szybko
Alternatywnie można skiełowywać nasiona w zamkniętym pojemniku, wypełnionym bardzo lekko wilgotnym podłożem, położone na jego powierzchni. Kiełkujące nasiona przenosi się do doniczek.
Do grupy prosto rozmnażanych z nasion lilii należą odmiany ustalone (strain) mieszańców azjatyckich i trąbkowych oraz takie gatunki jak: Lilium callosum, lilia biała (Lilium candidum), Lilium catasbaei, lilia Davida (Lilium davidii), Lilium duchartrei, Lilium fargesii (kiełkują 3 do 6 miesięcy, można stosować silne dobowe wahania temperatury), lilia tajwańska (Lilium formosanum) i var. pricei, lilia Henry'ego (Lilium henryi) (kiełkują do 3 miesięcy), lilia tygrysia (Lilium lancifolium), lilia lankongijska (Lilium lankongense), lilia białokwiatowa (Lilium leucanthum), lilia długokwiatowa (Lilium longiflorum), Lilium lophophorum, lilia Macklinowej (Lilium mackliniae), Lilium maculatum (odmiana var. davuricum kiełkuje do 2 miesięcy, a pierwszy liść po kolejnych kilku), Lilium majoense, Lilium michauxii, lilia niska (Lilium nanum) (po skiełkowanie wymaga chłodnych nocy dla inicjowania rozwoju liścia), lilia nepalska (Lilium nepalense), Lilium oxypetalum, Lilium papiliiferum (po skiełkowaniu wymaga dość suchego podłoża), lilia filadelfijska (Lilium philadelphicum) (kiełkują b. dobrze po 2-tygodniowej stratyfikacji zwilżonych nasion, w pierwszym roku uprawy wymaga stosunkowo wysokiej wilgotności; odmiana var. andinum wymaga podłoża lekko zasadowego ), Lilium philippinense, Lilium primulinum, lilia drobna (Lilium pumilum) (szybko, do 2 tygodni), lilia królewska (Lilium regale), Lilium rosthornii, Lilium sargentiae, Lilium sulphureum, Lilium taliense, Lilium wallichianum, Lilium wardii.
kiełkujące epigeicznie (nadziemnie) szybko, potem wymagają indukcji chłodem
Dotyczy to wysiewu takich gatunków jak: lilia ulubiona (Lilium amabile), lilia zwisła (Lilium cernuum), lilia jednobarwna (Lilium concolor).
kiełkujące epigeicznie (nadziemnie) wolno
Może zdarzyć się, że część nasion (zwłaszcza gdy świeże) wykiełkuje szybko tj. w czasie początkowej fazy ciepłej. Należy rozsadzić je i traktować zwyczajnie, jak w przypadku kiełkujących szybko.
Trudno epigeicznie kiełkującymi gatunkami są: lilia biała (Lilium candidum), lilia kraińska (Lilium carniolicum), Lilium caucasicum, lilia Henry'ego (Lilium henryi) (i jej ustalone mieszańce z liliami trąbkowymi), lilia przepyszna (Lilium pomponium), Lilium sargentiae.
W każdym wypadku część nasion (lub odmian) może kiełkować szybko.
kiełkujące hypogeicznie (podziemnie) szybko
Przy kiełkowaniu metodą "w woreczku strunowym" rozsadza się siewki zaraz po wytworzeniu pierwszego liścia.
kiełkujące hypogeicznie (podziemnie) szybkie, z indukcją chłodem
Polega ona na umieszczeniu nasion w woreczku strunowym z nieznacznie wilgotnym podłożem, w temperaturze pokojowej. Gdy nasiona zaczynają pęcznieć lub minie 5 dni (co wcześniej) umieszcza się je w lodówce, w temperaturze ok. 10°C. Co 2-3 tygodnie wyjmuje się je na 12h do temperatury pokojowej. Kiełkowanie zaczyna się po około miesiącu ale trzeba jeszcze poczekać z wysadzaniem na wytworzenie liścia i zaczątków korzeni, co w sumie trwa do kilku miesięcy. Sadzonki muszą być stopniowo hartowane przed wystawieniem na pełne światło i warunki ogrodowe.
kiełkujące hypogeicznie (podziemnie) wolno
Mniejsze ryzyko utraty siewek jest drugiej, "metodzie woreczkowej". Polega ona na umieszczeniu nasion w woreczku strunowym z umiarkowanie wilgotnym podłożem, w temperaturze pokojowej. Gdy nasiona zaczynają pęcznieć lub minie 5 dni (co wcześniej), trzyma się je w jeszcze mniej wilgotnym podłożu (rozszczelniamy woreczek na pewien czas, aby podłoże bardziej przeschło), w temperaturze pokojowej, w ciemności przez okres 3-4 miesięcy. W tym czasie z kiełkujących nasion tworzą się cebulki. Następne trzy lub więcej miesiące ten sam woreczek jest przechowywany w lodówce w temperaturze ok. 2°C. Niska temperatura indukuje cebulki do tworzenia liści i korzeni. W końcu kwietnia cebulki wysadza się do gruntu. Siewki tej grupy zwykle rozwijają się powoli i kwitną najwcześniej w 3-4 roku od wysiewu.
Nasiona w tych gatunków w pewnym procencie mogą kiełkować hypogeicznie szybko lub nawet epigeicznie szybko. Dlatego ich wysiewy warto przeglądać dla wyłapania cebulek z liściem i korzonkami, gotowych do wysadzenia szybciej.