atlas-roslin.pl

dodawanie własnych zdjęć - zasady publikacji

Jakie zdjęcia są potrzebne?

  • zdjęcia nowe - gatunków (i odmian roślin uprawianych) dla których brak zdjęć lub są ale niedostatecznie ilustrują dany gatunek
  • zdjęcia uzupełniające - w istotny sposób uzupełniające ilustracje gatunku: pokazujące te cechy budowy, które nie są zilustrowane na innych zdjęciach
  • zdjęcia zastępujące - istotnie lepiej pokazujące te elementy, które już są pokazane na innych zdjęciach na stronie
Wbrew pozorom wykonanie nowych zdjęć dla atlasów jest ciągle łatwe - ilustrowana jest tylko część zakresu atlasu, często brak fotografii które by przedstawiły wszystko co należy pokazać aby ułatwić oznaczanie gatunku lub ukazać jego zmienność.

Wymagana dokumentacja zdjęć

Prawidłowe i pewne oznaczenie gatunku to warunek konieczny. Oznaczenie gatunku jest w gestii autora zdjęcia.
  • W atlas-roslin.pl dla roślin naczyniowych "łatwych w oznaczeniu" lub oznaczonych egzemplarzy w ogrodach, arboretach itp. - wystarczą same zdjęcia, pod warunkiem dołożenia wszelkich starań co do upewnienia się w poprawnym oznaczenia taksonu i podania podstawowych danych w formularzu przesyłania zdjęcia.
  • Dla "trudniejszych taksonów" pozostałych roślin naczyniowych wskazane jest oparcie się o własną dokumentację zielnikową i/lub dokładną informację o lokalizacji i/lub konsultację ze specjalistą.
  • Dla mszaków i grzybów (w tym porostów) w każdym wypadku konieczna jest własna dokumentacja zielnikowa znaleziska. Można wzorować się na zasadach bazy GRej - Rejestr gatunków chronionych i zagrożonych.

Kluczowe jest aby był rzetelnie określony gatunek prezentowany na zdjęciu. Określenie gatunku jedynie na podstawie zdjęcia bez dysponowania samym obiektem jest trudne, może być mylne a często jest po prostu niemożliwe. Wysoce celowe jest też udokumentowanie dla siebie, swojego zdjęcia przez zachowanie egzemplarza zielnikowego. Dzięki tworzeniu własnego zielnika, z zachowanymi egzemplarzami fotografowanych roślin będziesz mógł zweryfikować oznaczenie po miesiącach (i latach) od wykonania zdjęcia - wątpliwości co do oznaczenia (wiem z własnego doświadczenia) masz gwarantowane. Zapisz też sobie miejsce, datę wykonania fotografii, gdzie (w jakim siedlisku) rósł fotografowany obiekt. Lokalizacja publikowane na stronach atlasu jest z oczywistych powodów "generalizowana" (np. storczyki), można jednak podać dokładną lokalizację, którą zachowuję w dokumentacji atlasu. Przypomnę, że bez specjalnego zezwolenia nie można zbierać do zielnika roślin (lub grzybów) chronionych.

W przypadku roślin ozdobnych uprawianych w odmianach koniecznie należy podać nazwę odmiany.

Chcę jeszcze raz podkreślić, że zrobienie jakiegoś zdjęcia nie jest sztuką (choć zrobienie dobrego zdjęcia już nią jest). Tym, jednak co określa przydatność ilustracji dla atlasu to pewne określenie (oznaczenie) gatunku na zdjęciu. Oznaczanie jest sztuką, która z jednej strony opiera się na wiedzy, z drugiej opiera się na doświadczeniu. Trzeba po prostu próbować, próbować i próbować oznaczać - to proces ciągłego doskonalenia się i poznawania flory, czy mykobioty.

Wymagania techniczne do zdjęć

Zdjęcia powinny być przesłane w najwyższej dostępnej rozdzielczości i jakości.

Co ze zdjęciami się dalej dzieje?

  • Przesłane zdjęcia w ciągu kilku dni do kilku tygodni są pobrane do przeglądnięcia przez redaktora - znikają z listy przesłanych fotografii.
  • Po selekcji zdjęć do zamieszczenia informacja o tym jest wysłana e-mailem a stosowny bonus jest doliczany do ważności dostępu (tydzień dostępu więcej za każde zdjęcie).
  • Zdjęcia są kadrowane i pojawią się na stronie w jednej z najbliższych aktualizacji (te wykonywane są w odstępach kilkunastu dni do kilku tygodni).

Copyright

Wszystkie opublikowane zdjęcia są zaopatrzone podpisem identyfikującym autora, tak aby jego własność nie podlegała wątpliwości. Wszelkie prośby ze strony wydawnictw, instytucji itd., o wyrażenie zgody publikację zdjęć są kierowane bezpośrednio do autorów lub, jeśli trafiają do mnie, przekazuję je autorowi zdjęcia.

Projekty atlas-roslin.pl i grzyby.pl oraz platforma bio-forum.pl z bazą GRej są utrzymywane z opłat za dostęp do pełnych wersji atlas-roslin.pl i grzyby.pl. Umieszczenie zdjęcia w atlas-roslin.pl lub grzyby.pl oznacza zgodę osób zamieszczających swoje zdjęcia na nieodpłatne udostępnienie tych zdjęć w tych portalach w Internecie (do 2011 r. także udostępnionych w wersji off-line na płytach).

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji