Rośliny polowe to rośliny uprawiane na polach ornych. Zwykle na skalę towarową. Dzieli się je na grupy w zależności od podobieństw w sposobie uprawy i użytkowania. Podobnie jak w przypadku innych uprawianych roślin, hodowlane odmiany mogą znacznie różnić się od swoich dzikich protoplastów.
zboża
Zboża to rośliny uprawiane w celu uzyskania z ich ziarniaków mąki i kaszy. Rośliny zbożowe stanowią główne źródło pożywienia dla ludzi.
okopowe
Rośliny okopowe to grupa wyróżniona ze względu na to, że dominującym zabiegiem agrotechnicznym jest kilkukrotne okopywanie lub obsypywanie (obradlanie) a do zbioru wymagane jest wykopywanie lub wyorywanie plonu który znajduje się pod ziemią.
okopowe korzeniowe
okopowe bulwiaste
strączkowe
motylkowate grubonasienne
Strączkowe (motylkowate grubonasienne) to uprawiane głównie dla bogatych w białko nasion gatunki z rodziny bobowatych (Fabaceae) (dawna nazwa rodziny - motylkowate). Użytkowane są też jako rośliny pastewne i jako zielony nawóz (z uwagi na wzbogacanie gleby w azot - dzięki symbiozie z bakteriami Rhizobium wiążacymi azot).
motylkowate drobnonasienne
motylkowate wieloletnie
motylkowate drobnonasienne, bobowate drobnonasienne
Uprawiane w czystym siewie lub mieszankach jako rośliny pastewne albo na nawóz zielony.
oleiste rośliny
Rośliny oleiste są uprawiane ze względu na nasiona bogate w tłuszcze które służą do produkcji olejów roślinnych. Pozostałość po oddzieleniu z nasion tłuszczu, w zależności od technologii zwana makuchem lub śrutą poekstrakcyjną, jest używana jako wysokobiałkowa pasza dla zwierząt gospodarskich.
włókniste rośliny
Rośliny włókniste są uprawiane dla uzyskania włókien roślinnych wykorzystywanych do produkcji sznurów i tkanin. Współcześnie naturalne włókna roślinne (poza nie uprawianą w naszym klimacie bawełną) są niemal zupełnie wyparte przez włókna syntetyczne, więc uprawa wielu roślin włóknistych niemal całkowicie zanikła.
specjalne rośliny
Rośliny specjalne to inne rośliny przemysłowe poza oleistymi i włóknistymi.
pastewne rośliny
Rośliny pastewne są uprawiane na paszę dla zwierząt gospodarskich. Temu celowi mogą służyć wszystkie zboża (owies, jęczmień, kukurydza, żyto, wyjątkowo pszenica), okopowe, strączkowe, motylkowate drobnonasienne, niektóre rośliny oleiste w międzyplonie (rzepak, rzepik, słonecznik) oraz trawy w uprawie polowej. Roślinami pastewnymi jest także roślinność łąk i pastwisk.
niektóre trawy pastewne w uprawie polowej
niektóre motylkowate pastewne w uprawie polowej
inne
W uprawie polowej mogą znajdować się też warzywa, zioła przyprawowe, i lecznicze, oraz rośliny ozdobne uprawiane na nasiona lub w celu mnożenia takich organów jak cebule oraz kłącza.
międzyplony
Uprawiane pomiędzy głównymi roślinami na danym polu, zwykle w funkcji zielonego nawozu. Większość może być roślinami paszowymi w siewie czystym lub w mieszankach. Dodatkowymi funkcjami może być głuszenie chwastów, ocienianie, poprawa struktury gleby. Niekiedy mogą ograniczać czynniki chorobotwórcze np. populacje nicieni, przyczyniać się do udostępniania z gleby soli mineralnych.