atlas-roslin.pl

(zespół) Ass.Crepido paludosae-Philonotidetum seriataeHadač et Váňa 1972[229] [🔉 kre·pi·do pa·lu·do·sē-fi·lo·no·ti·de·tum se·ri·a·tē]

wysokogórskie kwaśne źródliska mszakowe
Mniobryetum albicantisŠmarda 1950[[535.3]]
autorzy syntaksonu są widoczni na szerszym ekranie 🛈
• /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ podaje z Karkonoszy zespół Ass.Bryo-Philonotidetum seriatae; w czeskim systemie [535.3] nie ma podanego po naszej stronie Karkonoszy zespołu; wg /Chytrý (2011) [535.3]/ analogiczne zbiorowiska w czeskich Karkonoszach nie pasują do typowego zdjęcia zespołu Ass.Bryo-Philonotidetum seriatae, z sugestią że i po polskiej stronie Karkonoszy występują zbiorowiska Ass.Crepido paludosae-Philonotidetum seriatae. [MS (2024-2-21)]
Zbiorowisko dwuwarstwowe. Warstwa zielna o niskim pokryciu (15-60%), z wierzbownicami (Epilobium), najczęściej wierzbownica mokrzycowa (Epilobium alsinifolium) i szerokolistnymi dwuliściennymi: tojad sudecki (Aconitum plicatum), przywrotnik zwyczajny s.l. (Alchemilla vulgaris s.l.), świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum), pępawa błotna (Crepis paludosa) i kępkową trawą śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa). Z niską stałością pojawiają się gatunki źródliskowe, np. knieć błotna (Caltha palustris), gwiazdnica gajowa (Stellaria nemorum), fiołek dwukwiatowy (Viola biflora) lub wkraczające z otoczenia, np. muraw subalpejskich (tomka wonna s.l. (Anthoxanthum odoratum s.l.), bliźniczka psia trawka (Nardus stricta) i inne).

space

Bogactwo florystyczne zbiorowiska nie jest duże, na powierzchni 4-16m2 spotyka się zwykle 5-10 gatunków roślin zielnych i 3-6 gatunków mszaków.

space

Zbiorowisko stabilne w dłuższym okresie czasu, z uwagi na erozję i unoszenie resztek roślinnych; w miejscach gdzie materia organiczna może się gromadzić (w warunkach subalpejskich jest to proces bardzo powolny) może zachodzić powolna sukcesja w stronę subalpejskich torfowisk Ass.Bartsio-Caricetum fuscae.

Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.

charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass.Crepido paludosae-Philonotidetum seriatae

syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass.Crepido paludosae-Philonotidetum seriatae

razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)

gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O.Montio-Cardaminetalia (zbiorowiska źródlisk) ⇒ ChCl.

🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji