efemerofit [24]

Aster laevis L.

aster gładki

cechy charakterystyczne

Całe rośliny, w tym liście obustronnie (przed zasuszeniem) z wierzchu sine, owoszczone; łodyga ±naga.

space

Listki okrywy nierówne (5-9 mm) z ostro odgraniczoną zieloną środkową strefą, dachówkowato przylegają do siebie, tworzą zielono-białawy szachownicowaty wzór powierzchni koszyczka; te duże, 2.5-3 cm średnicy.

space

wymagania i uprawa

Uprawiana bylina ozdobna. Czasem dziczeje i może występować na terenach ruderalnych.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · na rabatę bylinową · wysokość 60-120 cm · kwitnienie: 9-10

Analiza dostępności roślin (form i odmian #3):
• bez odmiany · ‘Arcturus’ · ‘Blue Bird’ · ‘Calliope’

literatura · references
· Slavík, B., Štěpánková, 2004 — Květena České Republiky 7 p.136+135i+127k [71.7]
· Flora Polska. Rośliny naczyniowe, 1971 — Tom XII p.131 [16.12]
· Rothmaler W., 2005 — Exkursionsflora von Deutschland, Band 4. Gefäßpflanzen: Kritischer Band. p.664 [40]
· Rutkowski L., 1998 — Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. p.464 [15]
· Haeupler, H., Muer, T., 2000 — Bildatlas der Farn- und Blütenpflanzen Deutshlands. p.493 [9]
· Tzvelev N.N., 1994 — Flora Partis Europaeae URSS. T.7 p.183 [86.7]
· Rothmaler W., 1995 — Exkursionsflora von Deutschland, Band 3. Gefäßpflanzen: Atlasband. p.521 [11]
· Schischkin B.K., 1959 — Flora URSS. T.25 p.84 [85.25]
· Tutin T.G. et al., 1976 — Flora Europaea. Volume 4. Plantaginaceae to Compositae (and Rubiaceae) p.114 [150.4]
· Mirek Z. et al., 2002 — Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin kwiatowych i paprotników Polski. [24]
obecnie nie jesteś zalogowany(a) — oglądasz okrojoną, przeglądową wersję atlasu — zaloguj się (pola w prawym górnym rogu każdej strony)
lub załóż konto dostępu o ile go jeszcze nie posiadasz

Copyright © 2002-2017 by Marek Snowarski – formularz kontaktowy/contact form
przeglądowa (zwykła) wersja atlasu 17.04.11 · ta strona była ostatnio zmieniana/last modified 08.02.2016 · powstała/was created 16.01.2013

Zalinkuj tę stronę kodem (przykładowy tekst linku dostosuj do swoich potrzeb):
<a href="http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Aster_laevis.htm">Aster laevis (aster gładki) - Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl</a>