Borealis — Już tak na marginesie. Przy autostradzie A18, na MOP-ach, węzłach autostradowych i przejściach dla zwierząt poszukiwałem bylicy Tourneforta (
Artemisia tournefortiana Reichb.), która mogła przemieścić się z dróg szybkiego ruchu z Niemiec do Polski. Niestety autostrada ta na odcinku od Olszyny (przejście graniczne) do Iłowej (ten odcinek najbardziej mnie interesuje) była niedawno remontowana i potencjalne miejsca z barierami rozdzielające pasy jezdni zostało zniszczone. Jak pisze Petr Kocián (2014)
„
Artemisia tournefortiana Reichb. została znaleziona w ośmiu miejscach na autostradach w południowych i środkowych Morawach. Są to pierwsze przypadki występowania tego gatunku na sieci autostrad w tym regionie. Gatunek musiał zostać wprowadzony na te stanowiska przez pojazdy transportu drogowego lub podczas koszenia zieleni przydrożnej.
Artemisia tournefortiana mogła zacząć się rozprzestrzeniać na drogach, tak jak ma to miejsce w Niemczech. Drogi szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe) są ważnymi arteriami dla śródlądowego i międzynarodowego transportu drogowego i służą jako ważne korytarze dla migracji międzynarodowej. Sieć autostrad jest wykorzystywana przez niektóre gatunki roślin (zwane czasami autostradowymi) do ich udanego rozprzestrzeniają się na duże odległości (np.
Senecio inaequidens,
Dittrichia graveolens,
Atriplex micrantha czy
Puccinellia distans)"
Dodałbym jeszcze dwa gatunki
Cochlearia danica i
Plantago coronopus. Oprócz wymienionej bylicy, wszystkie wymienione gatunki mieliśmy okazję obserwować na poboczach dróg (i obwodnic) w płd. części lubuskiego.
29.wrz.23 21:29