Odmiany mieszańcowe uprawiane okazałe byliny ogrodowe. Pędy proste, wniesione, w zależności od odmiany 70-200 cm wysokości, mniej lub bardziej rozgałęzione.

Bardzo ozdobne w czasie kwitnienia dzięki okazałym, groniastym kwiatostanom. Kwiaty zwykle duże, najczęściej w odcieniach niebieskiego, w odmianach także białe, fioletowe lub różowe w różnych odcieniach; także dwubarwne „z oczkiem”. W zależności od odmiany kwitną wcześnie — czerwiec/lipiec albo później w sierpniu, po ścięciu pędów bezpośrednio po kwitnięciu zwykle powtórzą kwitnienie jesienią.

Stosowana jako okazała bylina pojedynczo lub niższe odmiany w grupach na rabacie bylinowej. Do ogrodów naturalistycznych. Efektowana jako kwiat cięty ale nie trwa on długo w wazonie, do kilku dni. Uwaga! roślina trująca.

Wyróżnia się trzy grupy odmian różniących się pochodzeniem i za tym cechami użytkowymi. Odmiany mieszańców amerykańskich, tzw. grupa ras ‘Pacific’) — rozmnażane z nasion dobrze powtarzają cechy odmianowe. Są to rośliny duże, ze zwartymi gronami o dużych kwiatach. Kwiaty w zależności od odmiany od białych po różne odcienie fioletu lub purpury. Kwitną późno, w lipcu.

Grupa odmian ‘Belladonna’ pochodzących od dalekowschodnich, syberyjskich gatunków: ostróżki wielkokwiatowej (Delphinium grandiflorum) i Delphinium cheilanthum. Są to stosunkowo niskie ostróżki, 80-120 cm wysokości, wcześnie kwitnące (czerwiec/lipiec); kwiatostany duże, wiechowato rozgałęzione, kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego.

Grupa odmian wysokich ‘Elatum’, mieszańce ostróżki wyniosłej (Delphinium elatum). Rośliny do 180(200) cm wysokości; kwiaty w różnych odcieniach niebieskiego w silnie rozgałęzionych wiechach. Kwitną późno, w lipcu.

Wysokość: 70-200 cm

Kwitnienie: od czerwca do sierpnia

Grupy użytkowe: bylina ogrodowa • na rabatę bylinową • okazała roślina do ekspozycji pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • do ogrodu naturalistycznego • bylina na kwiat cięty • o znaczeniu produkcyjnym

Pochodzi ze wschodu Azji (Syberia i przyległe regiony Mongolii i Chin). U nas rzadko uprawiana bylina ozdobna. Rośliny niskie, z pędami kwiatostanowymi tylko 25-50(60) cm wysokości. Kwiatostan w formie luźnej wierzchotki z dużymi niebieskimi kwiatami. Kwitnie latem.

space

Wysokość: 25-60 cm

Kwitnienie: od czerwca do września

Grupa użytkowa: bylina ogrodowa