Verbascum-ozdobne

W uprawie liczne odmiany różniące się barwą kwiatów, na wrażenie barwne składają się nie tylko płatki ale i barwne (zwykle pomarańczowe) oraz owłosione (często fioletowo) nitki pręcikowe oraz slupek.

Na rabaty bylinowe, w grupach po kilka lub w charakterze soliterów, do ogrodów o charakterze naturalistycznym.

Odmiany: ‘Pink Domino’ kwiaty jasnolilioworóżowe, wysokość do 120 cm, rozstawa co 30 cm; kwiaty białe z intensywnie fioletoworóżową nasadą płatków, wysokość do 120 cm, rozstawa co 30 cm; ‘Spica’ kwiaty białe.

Verbascum bombyciferum · dziewanna jedwabista

dziewanna omączona
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
dziewanna jedwabista (Verbascum bombyciferum)
Krótkowieczna bylina, naturalne stanowiska w Azji Mniejszej i Grecji gdzie rośnie na suchych, kamienistych glebach. U nas uprawiany kwiat dwuletni. Pędy kwiatostanowe pojedyncze lub słabo rozgałęzione, silne i wysokie, 120-160 cm wysokości. / Ozdobę stanowią gęsto kutnerowato, biało owłosione liście, zebrane w rozetę oraz wysoki, silny pęd kwiatostanowy. Kwiaty żółte, kwitnie od czerwca do sierpnia, najintensywniej w drugim roku uprawy i najlepiej traktować ją jak kwiat dwuletni. Jako pojedyncza okazała roślina (soliter) lub w grupie kilku sztuk na rabatę bylinową, do ogrodów o charakterze naturalistycznym. Odmiany: ‘Arctic Summer, Polarsommer’.

Verbascum chaixii · dziewanna Chaixa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
W Polsce na naturalnych stanowiskach występuje podgatunek dziewanna Chaixa austriacka (Verbascum chaixii ssp. austriacum). Jest to też uprawiana krótkowieczna bylina ozdobna. W uprawie znajduje się odmiana o białych kwiatach ‘Album’, do 90 cm wysokości, szerokość 45 cm.