Sukulentyczna bylina z Ameryki Południowej (Argentyna-Urugwaj-Brazylia). U nas uprawiany kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Pędy płożąc się, gruboszowate, o walcowatych liściach. Tworzy niskie kobierce (5)10-15 cm wysokości.

space

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · na murki skalne · wysokość 10-15 cm

Portulaca umbraticola · portulaka umbraticola

Kunth
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Roślina jednoroczna, sukulentyczna, o płożących się pędach i gruboszowatych, płaskich liściach. Tworzy niskie kobierce 10-15 cm wysokości.

Ozdobna dzięki bardzo wczesnemu i długiemu kwitnieniu, od końca maja / początku czerwca do końca sezonu wegetacji. Kwiaty w zależności od odmiany białe, żółte, różowe do czerwonych i w kolorach pośrednich. Kwiaty z natury otwierają się tylko przy pełnym nasłonecznieniu i ciepłej pogodzie.

Stosowana na rabatach i skalniakach, można obsadzać murki, suche, słoneczne zbocza, itp.. Bardzo dobra na obwódka (niska, dość zwarta i długo kwitnąca). Można uprawiać w pojemnikach, także wiszących.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · na murki skalne · wysokość 10-15 cm

Lewisia cotyledon · lewizja zagłębiona

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · do ogrodu skalnego · wysokość do 25 cm · kwitnienie: 5-6

Lewisia longipetala · lewizja długopłatkowa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · do ogrodu skalnego · wysokość do 15 cm · kwitnienie: 5-6

Talinum okanoganense

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · do ogrodu skalnego · wysokość do 10 cm