pierwiosnki (Primula) w ogrodzie

popularniejsze grupy odmian na rabaty bylinowe

pierwiosnek (Primula) (krajowe)
Potoczna nazwa prymulka lub prymula odnosi się do pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i jej odmian mieszańcowych: pierwiosnka ogrodowego (Primula ×polyantha). Jest to spolszczona łacińska nazwa i oznacza kwitnące najwcześniej, jako pierwsze na wiosnę.

duże pierwiosnki na stanowiska przy wodzie, pierwiosnki kandelabrowe (piętrowe)

Szczególnie późno, w czerwcu i lipcu kwitną niektóre dalekowschodnie gatunki — są to rośliny duże, preferujące wilgotne, nadwodne stanowiska np. pierwiosnek kwiecisty (Primula florindae), pierwiosnek japoński (Primula japonica), pierwosnek przyprószony (Primula pulverulenta), pierwiosnek Beesa (Primula beesiana), pierwiosnek Viala (Primula viali).
Niektóre kwitną bardzo wcześnie: w marcu lub kwietniu zakwitają pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) i pierwiosnek różowy (Primula rosea).

na skalniaki i inne gatunki amatorskie

Chociaż w Polsce występuje tylko kilka rodzimych gatunków pierwiosnków, to w skali świata jest to rodzaj obfitujący w gatunki. Jest ich ponad 400, przeważnie rosną w górach półkuli północnej; na samym Kaukazie występuje 25 gatunków. Przynajmniej kilkadziesiąt gatunków pierwiosnków potencjalnie nadaje się do uprawy w warunkach naszego klimatu i rzeczywiście w ofercie spotyka się ich całkiem sporo, bo około dwudziestu gatunków botanicznych pierwiosnków i wiele odmian uprawnych.

właściwości i zastosowanie

🌱
⛅ ☁
wysokość: 5-40 cm
kwitnienie: od maja do czerwca
Pierwiosnki to byliny ogrodowe. Ich liście są zebrane w przyziemną różyczkę liściową (rozetę). Kwiaty pojawiają się u większość gatunków w drugiej połowie kwietnia i w maju w baldachu na bezlistnym pędzie kwiatostanowym (głąbiku) lub rzadziej pojedynczo na szypule wyrastającej z kłącza lub w formie kłosa lub w kilku okółkach na głąbiku.

space

W zależności od wymagań konkretnych gatunków uprawiamy je w alpinariach (kolekcjonerskie gatunki wysokogórskie), na skalniakach, na rabatach.

Grupa użytkowa:

opcje Bazaru

wymagania i uprawa

🌸

Wymagania (parametry ogrodowe):

🔆 miejsce: ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • z wilgotnym powietrzem • chłodne
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • gleba stale wilgotna do podmokłej
🌱 Rozmnażanie, wysiew/sadzenie:
• z nasion [jesienią, tak aby przeszły stratyfikację]
• przez podział [po przekwitnięciu]
• przez sadzonki korzeniowe [zimą z odrywanych! korzeni]
• przez sadzonki rozłogowe [latem (rozłogi z przynależnymi różyczkami liściowymi)]
Niemal wszystkie wymagają gleby trwale wilgotnej (choć zwykle nie podmokłej) i korzystne są dla nich stanowiska chłodne o wysokiej wilgotności powietrza. Stąd dobre stanowiska są w miejscach bardziej wilgotnych nad oczkami wodnymi lub większymi zbiornikami wodnymi.

space

Pierwiosnki rozmnaża się przez wysiew nasion lub wegetatywnie.

space

Pierwiosnki można rozmnażać wegetatywnie, przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub przez sadzonki korzeniowe. Rośliny pierwiosnka dzieli się po przekwitnięciu, latem, oddziela się boczne rozłogi wraz z przynależnymi im rozetami liści. Sadzonki korzeniowe przygotowujemy zimą, z odrywanych (nie ciętych) korzeni, wtedy pewniej wytworzą pąki pędowe.

Primula ×polyantha · pierwiosnek ogrodowy

pierwiosnki mieszańcowe z grupy Polyanthus
Primula vulgaris (acaulis) × Primula veris
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek ogrodowy (Primula ×polyantha)
W obrębie tego taksonu mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych (grupa Polyanthus) dla których te gatunki są głównymi rodzicami. Rośliny są zbliżone cechami do pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) ale mają pędy kwiatostanowe z wielokwiatowym baldaszkiem; ich liście nie są omączone lecz owłosione. Rośliny stosunkowo niskie 15-30 cm wysokości. Kwiaty w pełnej gamie kolorów, zwykle dwubarwne (z białym lub żółtym oczkiem), w zależności od odmiany w różnych odcieniach żółci, czerwieni, różu lub fioletu, także bardzo ciemnych, niektóre odmiany o kwiatach półpełnych.

Są to krótkotrwałe byliny ale najczęściej są uprawiane jako jednoroczne, bardzo wczesne kwiaty doniczkowe, kwitnące rośliny rzucane są na rynek pod koniec zimy lub na przedwiośniu tzw. „sklepowe pierwiosnki”. Jest też możliwa normalna uprawa w gruncie lub w na tarasie w pojemnikach. W takiej uprawie kwitną w okresie od kwietnia do czerwca.

🌱
wysokość: 15-30 cm
kwitnienie: od kwietnia do maja

Primula vulgaris · pierwiosnek bezłodygowy

pierwiosnka bezłodygowa, (potocznie: pierwiosnek ogrodowy)
Primula acaulis
takson wymarły na terenie Polski [24]
ochrona ścisła (1.268)
Czerwona Księga — EW–wymarły w warunkach naturalnych
Czerwona Lista — REW–wymarły w stanie dzikim na swoich naturalnych stanowiskach na obszarze Polski
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris)
wystepowanie
o mapie występowania
Bylina. Liście w rozecie, do 20 cm długości i 4 cm szerokości, pomarszczone. Kwiaty pojedynczo, na szypułach wyrastających z kłącza. Szypuły dłuższe niż średnica kwiatów, do 10 cm długości. Korona kwiatowa duża (20-25 mm średnich), bladożółta z pięcioma pomarańczowymi plamami w gardzieli. Kwitnie w kwietniu i maju.

Naturalne stanowiska w Polsce niegdyś koło Lublina i w Karpatach, obecnie wymarły na naturalnych stanowiskach w Polsce; częsty na zachodzie i południu Europy; poza tym rozpowszechniony w całej Euroazji i w zachodniej części Ameryki Północnej.

Rośliny niskie, 5-10 cm wysokości, z rozetą liści i kwiatami na szypułkach ok. 10 cm długości wyrastających bezpośrednio z krótkiego wznoszącego się kłącza. Szczególnie często są uprawiane, bardzo zróżnicowane kolorem kwiatów, odmiany mieszańcowe z pierwiosnkiem lekarskim (Primula veris) ujęte w ramach pierwiosnka ogrodowego (Primula ×polyantha) — w handlu najczęściej spotykamy je jako pędzone kwiaty doniczkowe oferowane zimą i na przedwiośniu.

Formy czyste gatunkowo, typowo mają kwiaty jasnożółte, słomkowe z żółtym centrum. W odmianach czystego gatunku mogą być odmiennie zabarwione lub uformowane kwiaty np. odmiana ‘Alba’ o białych kwiatach, odmiany o kwiatach różowych, czerwonych, podwójnych (z kielichem przekształconym w drugą koronę kwiatową) i inne. Kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu lub maju.

Do ogrodów skalnych i na rabaty skalne w otoczeniu drzew i krzewów w miejscach półcienistych i wilgotnych.

🌱
wysokość: 5-10 cm
kwitnienie: od kwietnia do maja

Primula ×bulleesiana · pierwiosnek piętrowy

pierwiosnek kandelabrowy
Primula beesiana × bulleyana · Primula candelabra hybr.
takson uprawiany [24]
pierwiosnek piętrowy (Primula ×bulleesiana)
Uprawiane byliny ogrodowe. Mieszaniec dwóch gatunków himalajskich pierwiosnków o „piętrowych” kwiatostanach — pierwiosnek Beesa (Primula beesiana) (kwiaty purpurowoczerwone) i pierwiosnek wianuszkowaty (Primula bulleyana) (kwiaty pomarańczowożółte). Mieszańce te są nazywane są też „pierwiosnkiem kandelabrowym” (Primula candelabra hybr.).

space

Dla miejsc mokrych a nawet podmokłych, na glebach organicznych lub bogatych w humus, torfowych.

🌱

Primula florindae · pierwiosnek kwiecisty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek kwiecisty (Primula florindae)
Wyjątkowo duży pierwiosnek. Liście w różyczce, długości 15-20 cm. Głąbik do ponad metra wysokości, na nim kwiaty w okółkach. Może wyrosnąć do trzech okółków jeden nad drugim, w każdym po 40-60 kwiatów. Kwiaty żółte lub w odcieniach w kierunku pomarańczowego i brązowego. Kwitnie późno - w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają wyjatko silny zapach.

Naturalne stanowiska w Tybecie, gdzie rośnie w podmokłych miejscach nad potokami.

🌱
wysokość: 0.5 do 1 m
kwitnienie: od czerwca do lipca

Primula japonica · pierwiosnek japoński

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Duża bylina. Liście w różyczce, do 30 cm długości. Głąbik do 60 cm wysokości z kilkoma (do pięciu) okółkami kwiatów, w każdym okółku po kilkanaście kwiatów. Kwiaty ok. 20 mm średnicy, purpurowoczerwone z żółtym środkiem. Kwitnie stosunkowo późno w maju oraz w czerwcu i lipcu.

Naturalne stanowiska na północnych wyspach w archipelagu wysp Japonii.

🌱
wysokość: 30-50 cm
kwitnienie: od maja do lipca

Primula ×pubescens · pierwiosnek omszony

Primula auricula
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek omszony (Primula ×pubescens)
Grupa mieszańców pierwiosnka łyszczaka (Primula auricula) i pierwiosnka szorstkiego (Primula hirsuta) ma cechy pośrednie pomiędzy nimi. W szczególności po drugim z rodziców liście i kwiaty są w różnym stopniu omączone. Niegdyś niezwykle popularne uprawiane byliny ozdobne, uprawiane w ogromnej liczbie odmian różniących się barwą kwiatów i ich rozmiarem oraz stopniem omączenia liści. Liście zebrane w rozety, kwiaty w baldaszku na szczycie bezlistnego pędu, 10-20 cm wysokości.

Kwitnie wczesne, w kwietniu-maju; kwiaty pachnące. Odmiany o bardzo szerokim spektrum barw w różnych odcieniach: żółtego, czerwonego, fioletowego, także w ciemnych wiśniowych, brązowych, zwykle dwubarwne z oczkiem lub trójbarwne. Odmiany różnią się też rozmiarem kwiatów (niektóre do 4 cm średnicy) i stopniem omączenia liści.

Do uprawy na skalniakach, w alpinariach, na murki w szerokie szczeliny. Sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w dobrze zdrenowanym podłożu.

🌱
wysokość: 10-20(25) cm
kwitnienie: od kwietnia do maja

Primula denticulata · pierwiosnek ząbkowany

pierwosnka ząbkowana
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata)
Naturalne stanowiska znajdują się w górach zachodnich Chin, Himalajach i we wschodnim Afganistanie, gdzie rośnie na leśnych polanach i podmokłych górskich łąkach. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Cała roślina tworzy z czasem kępy z licznymi różyczkami ząbkowanych liści. Pędy kwiatostanowe do 10-20(30) cm wysokości.

Bardzo ozdobna w czasie wczesnego kwitnienia, koniec marca-kwiecień; pędy kwiatostanowe zaczynają wyrastać przed liśćmi. Kwiaty są zebrane na szczycie pędu w licznokwiatową kulistą główkę. Kwiaty w szerokim spektrum barw; kolor zależnie od odmiany biały, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy lub niebieski, w różnych odcieniach.

Na wilgotne miejsca w ogrodach skalnych i alpinariach oraz na rabaty bylinowe. Nadaje się na kwiat cięty.

🌱
wysokość: 10-30 cm
kwitnienie: od marca do kwietnia
Bylina, posiada rozłogi i tworzy darnie. Same rozetki są nieduże. Liście zaokrągłone, owalne, z długimi ogonkami, o nagiej powierzchni. Szypuła kwiatowa 5-10 cm wysokości z jednym kwiatem średnicy 20-25 mm. Kwiat ciemnofioletowy, w centrum żółty, płatki głęboko sercowato wycięte. Kwitnie wcześnie, w marcu i kwietniu, przez 3 do 5 tygodni (w naturze, u nas z uwagi na wyższe temperatury zapewne krócej).

Naturalne stanowiska na Kaukazie gdzie rośnie na wilgotnych, skalistach zboczach w górskich lasach.

🌱
⛅ ☁
wysokość: 5-10 cm • szerokość: 20-30 cm
kwitnienie: od marca do kwietnia

Primula ×pruhoniciana · pierwiosnek pruhonicki

Primula juliae × vulgaris · Primula ×juliana
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Do tego taksonu zalicza się olbrzymią liczbę odmian mieszańcowych wywiedzionych od krzyżówki pierwiosnka gruzińskiego (Primula juliae) z pierwiosnkiem bezłodygowym (Primula vulgaris) i z innymi gatunkami pierwiosnków. Mają one cechy pośrednie pomiędzy gatunkami wyjściowymi - mogą być z pojedynczym kwiatem na szypule lub z wielokwiatowymi baldaszkami.

Są odmiany formujące darnie i rozłogi i takie o bardziej kępowym wzroście. Kolory kwiatów u odmian od białego do czerwonego, purpurowofioletowego i w odcieniach pośrednich, występują także kwiaty wielobarwne. Znane są odmiany pełnokwiatowe.

🌱
kwitnienie: od marca do kwietnia

Primula rosea · pierwiosnek różowy

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
pierwiosnek różowy (Primula rosea)
Liście w różyczce, długości 5-10 cm. Kwiaty po 4-12 w baldachu na głąbiku wysokim na 10-15 cm, różowe z żółtym centrum. Pierwiosnek różowy kwitnie wczesną wiosną, w marcu i kwietniu, przed rozwojem liści.

Naturalne stanowiska w Himalajach, na wilgotnych łąkach.

🌱
⛅ ☁
wysokość: 10-15 cm
kwitnienie: od marca do kwietnia

Primula cortusoides · pierwiosnek zarzyczkowaty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
pierwiosnek zarzyczkowaty (Primula cortusoides)
Cała roślina miękko, dość długo owłosiona. Liście klapowane, na długich ogonkach. Głąbiki znacznie dłuższe od liści, 15-30 cm wysokości. Kwiatostan zwarty, o krótkich szypułach kwiatowych. Kwiaty różowe, lejkowate. Podobny pierwiosnek skalny (Primula saxatilis) ma mniej zwarty kwiatostan, z dłuższymi szypułami kwiatowymi.

Naturalne stanowiska w górskich lasach Uralu i Ałtaju.

🌱
wysokość: 15-30 cm
kwitnienie: od kwietnia do maja

Primula saxatilis · pierwiosnek skalny

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Bylina podobna do pierwiosnka zarzyczkowatego (Primula cortusoides) od którego różni się dłuższymi szypułami kwiatowymi i przez to mniej zwartym kwiatostanem.

Gatunek ten ma naturalne stanowiska na Dalekim Wschodzie - w górach Mandżurii i wzdłuż Amuru. Rośnie w szczelinach skalnych wypełnionych próchnicą.

🌱
kwitnienie: od kwietnia do maja

Primula viali · pierwiosnek Viala

pierwiosnek chiński, pierwiosnek storczykowy
Primula vialii
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
pierwiosnek Viala (Primula viali)
Naturalne stanowiska w zachodnich Chinach (Yunnan, Sichuan). Rośnie na wilgotnych górskich łąkach i w widnych zaroślach, w pobliżu wody, na wysokości do 2800 do 4000 m n.p.m. U na uprawiana ozdobna krótkotrwała bylina ogrodowa lub uprawiana jako kwiat dwuletni. Tworzy rozety wąskich, wzniesionych liści i pędy kwiatostanowe 30-60 cm wysokości.

Późno rozpoczyna wegetację i jest bardzo efektowny w czasie kwitnienia, czerwiec-lipiec, z racji osobliwych gęstych, wydłużonych kłosokształtnych kwiatostanów (wygląda jak kwiatostan storczyka, stąd jedna z nazw potocznych lub miniaturowa trytoma (Kniphofia)). Kwiatostan ma ciekawą kolorystykę; górna, nierozwinięta część jest intensywnie karminowa, dolna, z rozkwitłymi kwiatami cielistoróżowa.

Na rabaty bylinowe i do ogrodów skalnych w miejscach wilgotnych i częściowo ocienionych.

🌱
wysokość: 20-60 cm
kwitnienie: od czerwca do lipca

Primula ×venusta

Primula auricula × carniolica
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Naturalny mieszaniec dwóch górskich gatunków: pierwiosnek łyszczak (Primula auricula) i Primula carniolica; wyglądem bardziej zbliżony do Primula carniolica. Rzadko uprawiana bylina ozdobna w ogrodach skalnych.🌱