Liliaceae-uprawiane

liliowate uprawiane ozdobne
Uprawiane ozdobne byliny cebulowe.
Należą tu takie rodzaje-giganty (pod względem liczby odmian uprawnych) jak: lilia (Lilium) i tulipan (Tulipa).
liliowate (Liliaceae) (krajowe)

Tulipa · tulipan »19

Byliny cebulowe, kwitną wiosną i przechodzą okres spoczynku latem. Cebule są jednoroczne - po kwitnieniu matczynna cebula zamiera i wytwarza się w jej miejsce potomna cebula podobnych rozmiarów i do kilku drobniejszych cebul przybyszowych. Łodyga zwykle pojedyncza, z jednym szczytowym kwiatem; u niewielu gatunków rozgałęziona i kilkukwiatowa.
Botaniczne gatunki tulipanów pochodzą głównie z Azji Centralnej (np. Turkmenistan, Iran). Występują także w rejonie śródziemnomorskim i w Azji Mniejszej.
Liczba odmian ozdobnych tulipanów jest ogromna i jest liczona w tysiącach. Są one głównie pochodzenia mieszańcowego i rozmnaża się je wegetatywnie jako klony.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · na rabatę bylinową · do ogrodu skalnego · wysokość 15-80 cm · kwitnienie: 3-5

Lilium · lilia »35

Wieloletnie byliny cebulowe zimujące w gruncie. Pęd i liście często pozostają aż do końca sezonu wegetacji. W amatorskim cyklu uprawy cebule są wykopywane i dzielone raz na kilka lat.
Botaniczne gatunki występują na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego.
Uprawiane w tysiącach odmian jako popularne rośliny ogrodowe. Ozdobę stanowią okazałe kwiatostany z wielkimi, efektownymi kwiatami. Kwitnienie trwa zwykle 2-3 tygodnie, w zależności od gatunku i odmiany może mieć miejsce od końca czerwca do września. Większość kwitnie w pełni lata, w lipcu i sierpniu.

Grupa użytkowa: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe

Byliny cebulowe występujące w Ameryce Północnej i Środkowej. Rodzaj bogaty w gatunki; około 70 gatunków występujących w różnych siedliskach, większość z nich na półpustyniach, część na terenach wilgotnych. U nas niektóre gatunki i odmiany uprawiane jako ozdobne byliny cebulowe. Wymagania i sposób uprawy jest podany przy gatunkach.

Grupa użytkowa: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe