atlas-roslin.pl

wilczomleczowate (Euphorbiaceae) w ogrodzie

wilczomleczowate ozdobne
Uwaga na sok mleczny. Zwykle jest silnie drażniący dla skóry — może wywołać długo gojące się rany a kontakt z oczami może prowadzić do poważnego uszkodzenia rogówki.

Ricinus communis · rącznik zwyczajny

rycynus zwyczajny, (potocznie: rącznik pospolity)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
kolor liści
liście
rącznik zwyczajny (Ricinus communis)
Na naturalnych stanowiskach (równikowa i zwrotnikowa Afryka) krzew lub drzewo, u nas uprawiany z rozsady lub z siewu jako okazały kwiat letni. Rośliny okazałe, 2-3 m wysokości o bardzo dużych liściach które stanowią ich główny walor ozdobny.

Liście dłoniastopodzielone, na długich ogonkach i z bardzo dużą blaszką liściową, do 50-100 cm średnicy. Przeważnie ciemne, w zależności od odmiany brązowoczerwono-purpurowobrązowo zabarwione, są też odmiany o liściach żółtozielonych lub niebieskozielonych. Ozdobne są tez kwiatostany (od lipca do końca sezonu wegetacji), z intensywnie czerwonymi kulistawymi skupieniami kwiatów. Rośliny giną po pierwszych silniejszych przymrozkach.

Do sadzenia na rabatach jako okazały soliter, najlepiej w miejscu niedostępnym ze ścieżek. Z uwagi na znaczną wysokość sadzony w szpalerze może spełniać funkcję osłony lub sezonowego żywopłotu — w tej roli jednak raczej nie używać z uwagi na drażniąco-toksyczne właściwości także na drodze wziewnej i kontaktowej (uwaga na oczy). Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące, najsilniej nasiona — już 1-2 nasiona wywołują silne zatrucie.

Euphorbia marginata · wilczomlecz obrzeżony

wilczomlecz białobrzegi
Agaloma marginata
takson uprawiany [24]
kolor liści
liście
wilczomlecz obrzeżony (Euphorbia marginata)
Pochodzi z suchych terenów trawiastych Ameryki Północnej. U nas uprawiany z siewu wprost do gruntu kwiat jednoroczny. Pędy kilkukrotnie rozgałęzione, wysokości 50 – 70 cm.

space