atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Brassicales »

Fam. Cleomaceae [🔉 *a·ce·e]

autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

Cleome hassleriana · kleome kolczasta

chełpia ciernista, (potocznie: "kleome ciernista")
Cleome spinosa hort.
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
kolor kwiatów
kwiaty
kleome kolczasta (Cleome hassleriana)
Cleome hassleriana
Cleome hassleriana (kleome kolczasta)
Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej, u nas uprawiana z rozsady jako kwiat jednoroczny. Silnie, szeroko rozgałęzia się, a pędy osiągają do 100 cm wysokości.

Ozdobę stanowią duże, dłoniaste liście oraz osobliwe kwiaty z bardzo długimi pręcikami i słupkiem. Barwa kwiatów od białych przez różnie odcienie różu aż do karminowopurpurowych lub purpurowe. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji. Kwiatostan luźny, groniasty, stale kwitnący u góry; ciekawie wygląda też niższa część kwiatostanu, w czasie owocowania dzięki dużym, wąskim, odstającym torebkom. Uwaga łodyga ocierniona. Ma też niezbyt przyjemny zapach.

Wysoka roślina na rabaty kwiatowe do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Także do uprawy w dużych pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość. Można tworzyć bardzo dekoracyjne szpalery.Pochodzi z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej i Środkowej, u nas uprawiana z rozsady jako kwiat jednoroczny. Silnie, szeroko rozgałęzia się, a pędy osiągają do 100 cm wysokości.

space

Wysoka roślina na rabaty kwiatowe do sadzenia pojedynczo lub w grupach. Także do uprawy w dużych pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość. Można tworzyć bardzo dekoracyjne szpalery.

Cleome violacea

Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]

Polanisia dodecandra ssp. trachysperma

Polanisia trachysperma Torr. et A. Gray
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]