atlas-roslin.pl

obrazkowate (Araceae) w ogrodzie

obrazkowate ozdobne
Pochodzi z zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie rośnie na bagnach, terenach podmokłych i wzdłuż cieków wodnych.

space

Bylina kłączowa. Kłącze do 30 cm długości i 2.5 – 5 cm średnicy. Kolby kwiatostanów pojawiają się na początku wiosny, na naturalnych stanowiskach w porze roztopów, przed rozwojem liści, mają szypułę długości 15 cm i są osłonięte żółtą, okazałą, podłużnie jajowatą pochwą o długości do 25 cm i 8 – 12 cm szerokości. Liście wyrastają latem i mają 50 – 135 cm długości i 30 – 80 cm szerokości. Roślina charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, zwłaszcza podczas kwitnienia.

space

Lysichiton camtschatcensis · tulejnik kamczacki

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
tulejnik kamczacki (Lysichiton camtschatcensis)
Pochodzi z Syberii, Kamczatki i Japonii, gdzie rośnie na bagnach, terenach podmokłych i wzdłuż cieków wodnych.

space

Uprawiana na brzegu zbiorników wodnych lub na glebie silnie podmokłej, okresowo zalewanej. Rośnie wolno, wolniej od tulejnika amerykańskiego (Lysichiton americanus) jest też od niego nieco mniejsza. Kwitnie po kilku latach od wysiewu. Rozmnaża się przez wysiew nasion, ewentualnie dzielenie rozrośniętych kłączy.

Pistia stratiotes · pistia rozetkowa

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
pistia rozetkowa (Pistia stratiotes)
Uprawiana w akwariach i w oczkach wodnych ozdobna bylina wodna, unosząca się na powierzchni. W naszych warunkach klimatycznych nie zimuje "w terenie" ale może być przezimowana w akwarium z intensywnym doświetleniem.