Bazar Roślinny

Bazar Roślinn można przeglądać bez logowania. Aby zobaczyć dane kontaktowe oferujących lub poszukujących roślin, albo umieścić własną ofertę lub życzenia, trzeba być zalogowanym. Można użyć bezpłatnego konta dostępu do wszystkich funkcji Bazaru lub (jeśli takie masz) logowania do atlas-roslin.pl.

+ dodaj ofertę tu lub przez przycisk na stronie rośliny; dane kontaktowe są podane na końcu strony

nazwa/uwagi (z czarnym tłem są niewidoczne w ofercie) postać cena
Streptolirion lineare [link⇒]
Endemit japoński z rodziny trzykrotkowatych (Commelinaceae). Rzadkość. Wieloletnie pnącze zielne o wysokości około 3 m (u nas jednoroczne, ale przechodzi cały cykl rozwojowy, owocuje). Nasiona potrzebują kilku miesięcy zimnej stratyfikacji do kiełkowania. Opakowanie 5 świeżych nasion.
nasiona20zł
dzwonkowiec koreański (Codonopsis lanceolata) [link⇒]
Wieloletnie pnącze około 1,5-2 wysokości, mrozoodporne do co najmniej strefy 6/7 . Pochodzi z Azji Wschodniej (Chiny, Japonia, Korea i rosyjski Daleki Wschód). Liście i burakowate korzenie tej rośliny są jadalne. Bardzo ozdobne pnącze ze względu na duże, piękne kwiaty pojawiające się w sierpniu. Opakowanie 30 nasion zebranych jesienią 2020r.
nasiona20zł
dzwonkowiec ussuryjski (Codonopsis ussuriensis) [link⇒]
Wieloletnie pnącze około 1,5 m wysokości, mrozoodporne co najmniej do strefy 6/7. Rodzina Campanulaceae. Pochodzi z Azji Wschodniej (Japonia, Korea i rosyjski Daleki Wschód). Kuliste lub lekko podłużne bulwy (1-3 cm średnicy) tego gatunku są jadalne na jako warzywo. Pnącze bardzo ozdobne ze względu na piękne kwiaty pojawiające się w sierpniu. Opakowanie 15 nasion zebranych jesienią 2020 roku.
nasiona20zł
kasztan niski (Castanea pumila) [link⇒]
Tworzący odrośla korzeniowe krzew liściasty do 4m wysokości. Mrozoodporny do strefy 5. Pochodzi z Ameryki Północnej. Najsmaczniejszy kasztan ze wszystkich (małe orzechy, ale słodkie i pyszne). Zaczyna owocować w ciągu kilku lat (3-5). Nasiona nie są w stanie spoczynku (kiełkują od razu jesienią). Pakiet 15 nasion.
nasiona20zł
komosa olbrzymia (Chenopodium giganteum) [link⇒]
Olbrzymia (do około 2 m wysokości), jednoroczna roślina o charakterystycznych młodych liściach w kolorze magneta. Rzadkość w handlu. Stosowana jako warzywo: liście - blanszowane - doskonałej jakości, są substytutem szpinaku; nasiona - ugotowane - zmielone na proszek i użyte z pszenicą lub innymi zbożami do wypieku chleba itp. Powinny być moczone w wodzie przez noc i przed użyciem dokładnie wypłukane w celu usunięcia wszelkich saponin. Pakiet około 800 świeżych nasion z naszego ogrodu.
nasiona20zł
komosa wonna (Dysphania botrys) [link⇒]
Rzadko spotykane w handlu, niewielkie (do 0,6m), jednoroczne, bardzo pachnące (wyjątkowo mocny aromat) ziele. Liście i młode pędy są używane jako przyprawa lub herbata (ale w małych jakościach, ze względu, że większe ilości są szkodliwe). Stosowana również w medycynie jako środek przeciwastmatyczny i przeciwrobaczy. Pakiet 20 świeżych, drobnych nasion (zebranych z naszego ogrodu).
nasiona20zł
malina czarna (Rubus occidentalis) 'var. flava' [link⇒]
Jest to krzew liściasty - rzadka odmiana czarnej maliny. Żółte owoce mają aromat podobny do ananasa. Rzadkość w handlu. Nasiona potrzebują kilku miesięcy zimnej stratyfikacji do kiełkowania. Zwykle powtarza cechy z nasion. Opakowanie 15 świeżych nasion.
nasiona20zł
miechunka pomidorowa (Physalis ixocarpa) 'Giant Tomatillo' [link⇒]
Jest to wysoka (do około 2 m) zioło, subtropikalna bylina (pochodząca z Meksyku), która tworzy gigantyczne bladozielone owoce o średnicy 7-10 cm (do 150 g wagi), które są bardzo smaczne i używane jako zwykłe tomatillo. Samoniezgodna [do owocowania potrzebne są co najmniej 2-3 rośliny (= uzyskane z 2-3 nasion)]. Rzadkość. Nasiona należy wysiewać powierzchniowo. Kiełkują w ciągu kilku tygodni. Pakiet 15 nasion.
nasiona20zł
migdałowiec karłowy (Amygdalus nana) [link⇒]
Jest to niski (1-1,5m wys.), krzew tworzący odrośla. Nasiona są jadane podobnie jak migdałowiec zwyczajny (Amygdalus dulcis), ale można je jeść tylko wtedy, gdy nie są bardzo gorzkie. My spróbowaliśmy naszych migdałów - były bardzo aromatyczne i nieco gorzkie. Ta cecha może być zmienna w każdym krzewie.Owoce dojrzewają w sierpniu. Nasiona należy wysiewać na zewnątrz jesienią lub stratyfikować. Pakiet 15 pestek zebranych w sierpniu 2021 roku z naszego ogrodu
nasiona20zł
pigwowiec chiński (Pseudocydonia sinensis) [link⇒]
Rzadko jest to oferowane w handlu małe drzewko z ozdobną korą, które wytwarza ogromne jadalne owoce. Są podobne w smaku do pigwy chińskiej (Cydonia oblonga), cierpkie, nie kwaśne, pyszne np. w przetworach, nalewkach itp. Roślina odporna na strefy 7. Nasiona należy stratyfikować na zimno przez 2-3 miesiące przed siewem lub wysiewać jesienią w chłodnych warunkach (w chłodnej piwnicy lub na zewnątrz i ściółkować). Pakiet 40 świeżych nasion (zebranych z naszego ogrodu w Polsce - strefa 7a).
nasiona20zł
pigwowiec katajski (Chaenomeles cathayensis) 'var. wilsonii' [link⇒]
Jest to rzadko spotykany w handlu duży krzew o wąskich liściach, który tworzy ogromne jadalne owoce (największe w rodzaju). Wyśmienicie nadają się na przetwory, likiery itp. Odmiana botaniczna var. wilsonii tworzy największe owoce ze wszystkich form Chaenomeles cathayensis, a krzewy rosną bardzo duże (do 6 m wysokości). Roślina odporna na strefy 7. Nasze nasiona to czyste genetycznie Chaenomeles cathayensis var. wilsonii. Nasiona należy stratyfikować na zimno przez 2-3 miesiące przed siewem lub wysiewać jesienią w chłodnych warunkach (w chłodnej piwnicy). Pakiet 12 nasion.
nasiona20zł
rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius) 'subsp. bulbosum' [link⇒]
Jest to podgatunek rajgrasu wyniosłego, który tworzy cebulki u nasady łodyg. Według polskiego botanika z XVIII wieku, bulwy można wykorzystać do celów spożywczych. To dzika forma, pochodząca z południowej Europy. Roślina jest pełna mrozoodporna do strefy (6) 7. Pakiet ok. 50 świeżych nasion (NIE bulw!!).
nasiona20zł
rzepnik bulwiasty (Bunium bulbocastanum) [link⇒]
Rzepnik - to wieloletnie zioło tworzy jadalną bulwę (smakującą jak orzech brazylijski). Kiełkuje po kilku miesiącach zimnej stratyfikacji. Rzadkość w handlu - PRAWDZIWy GATUNEK bardzo trudno znaleźć w handlu. To PRAWDZIWE Bunium bulbocastanum zebrane przez nas, z naszego ogrodu, z prawidłowo zidentyfikowanych roślin [w handlu często sprzedaje się fałszywe nasiona - różne bulwiaste kropidła (Oenanthe spp.) - nasze nasiona to prawdziwe Bunium bulbocastanum - co widać nawet po wygladzie nasion]. Pakiet 10 nasion
nasiona20zł
szczmiel biały (Boehmeria nivea) 'var. nipononivea' [link⇒]
Jest to wieloletnie warzywo (ugotowane korzenie i młode liście) do 2,5 m wysokości, pochodzące ze wschodniej Azji. Również roślina włóknista (jest to dziki przodek "Rami" - Boehmeria nivea i może być używana podobnie ta). Dość mrozoodporna. Ozdobna. Pakiet 25 nasion
nasiona20zł
szczmiel biały (Boehmeria nivea) 'var. nivea' [link⇒]
Jest to wieloletnie warzywo (ugotowane korzenie i młode liście) do 0,5-2,5 m (=2-8 stóp) wysokości, pochodzące ze wschodniej Azji. Uprawiana jako roślina włóknista ("rami"). Także roślina zdobna. Bardzo mrozoodporna [do strefy (6)7/8]. Akcesja z Japonii. Siew powierzchniowy nasion. Nie wymagają żadnego traktowania przedsiewnego. Opakowanie 25 świeżych nasion.
nasiona20zł
świerząbek bulwiasty (Chaerophyllum bulbosum) 'var. hortense' [link⇒]
To rzadka szlachetna odmiana niezwykłego, mało znanego warzywa. Wszystkie jego części są większe niż u dzikiej formy - bulwy, cała roślina, nasiona. To warzywo było częściej uprawiane w średniowieczu. Bulwy smakują na surowo, podobnie jak orzechy laskowe. Gotowane przypominają słodkie kasztany. W dzisiejszych czasach warzywo to rzadko serwowane jest w najlepszych restauracjach i jest bardzo drogie. Rzadkość w handlu. Nasiona należy wysiewać jesienią na zewnątrz. Pakiet 50 świeżych nasion zebranych z naszego ogrodu.
nasiona20zł
ziemniaczka sercowata (Thladiantha dubia) [link⇒]
Wieloletnie pnącze do 6 m (20 stóp) długości. Rodzina Cucurbitaceae. Odporne na mróz do strefy 6a. Roślina ta tworzy okrągłe bulwy oraz smaczne, ale pikantne, czerwone owoce. Do wytworzenia owoców potrzebne są rośliny męskie i żeńskie oraz zapylanie ręczne. Pakiet 25 świeżych nasion.
nasiona20zł

Dane kontaktowe podane przez "Wojciech M. Szymański"

są widoczne po zalogowaniu

zasady / regulamin

  1. Bazar Roślinny w zamierzeniu służy przede wszystkim pomocą hobbistom amatorom ogrodów. Stworzony jest dla wymiany rzetelnej informacji o dostępnych i poszukiwanych roślinach oraz do nawiązywania kontaktów.
  2. Używanie Bazaru jest całkowicie bezpłatne. Przeglądanie ofert nie wymaga założenia dostępu. Do umieszczania oferty lub listy poszukiwanych roślin oraz kontaktu służy bezpłatne konto dostępu.
  3. Ofertę może składać każdy, bez podmiotowych ograniczeń. Oferta jest ważna przez rok; w każdej chwili można ją w całości lub części przedłużyć o kolejny rok.
  4. W ofercie wymaga jest jedynie konkretna informacja bez marketingowej mgły. Bazar jest wolny od reklam.
  5. Oferując nasiona lub rośliny należy zachować zdrowy rozsądek i stosować się do regulacji prawnych tj. w przypadku roślin chronionych lub zagrożonych oferować tylko pochodzące z uprawy, nie oferować roślin inwazyjnych, narkotycznych, przestrzegać ograniczeń dotyczących odmian patentowanych; zobacz też informację o "paszportach roślin".
  6. Bazar Roślinny nie jest stroną transakcji (jest "tablicą ogłoszeń") - stara się jednak zapewnić przyjazne i bezpieczne miejsce dla wymiany nasion i roślin, w pewnym zakresie kontrolowane i moderowane; zobacz informację o wyjaśnianiu nieporozumień i rozwiązywaniu konfliktów.